හොඳම පංති භේදය ඇත්තේ විශ්ව විද්‍යාල තුළයි

සමාජයේ පංති භේදය පිළිබදව විශ්වවිද්‍යාල පර්යේෂණ සිදු කළත් හොඳම පංති භේදය ඇත්තේ විශ්වවිද්‍යාල තුළ යැයි ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්ව විද්‍යාලයේ සමාජ විද්‍යා මහාචාර්ය මයුර සමරකෝන් මහතා පවසයි.

ඔහු සිය ෆේස්බුක් පිටුවට එක්කළ සටහනක දැක්වෙන්නේ  මෙහි ඉහළම කුලය වෛද්‍ය පීඨය බවත් පහළම කුලය කලා පීඨය බවය.

එම සටහන මෙලෙසය.

‘‘සමාජයේ පංති භේදයක් පිලිබදව විශ්වවිද්‍යාල පර්‍යේශන සිදුකලත් හොදම පංති භේදය ඇත්තේ විශ්වවිද්‍යාල තුලය.මෙය පංති භේදයකට එහා ගිය කුල භේදයක් තරමට පීඩිතය.මෙහි ඉහලම කුලය මෙඩිකල් ෆැකල්ටි වන අතර පහලම කුලය වනුයේ ආර්ට්ස් ෆැකල්ටිය.

මෙඩිකල්,ඉංජිනේරු,සයන්ස්,ෆැකල්ට්‍ වල ශිෂ්‍යයකුට ආර්ට් ෆැකල්ටියකින් පෙම්වතියක් සොයා ගැනීම ඉතා පහසුය.එසේ තේරෙන යුවතියද ඉන් පසුව සිටින්නේ යම් කිසි ගැට්ටකිනි.නමුත් ආර්ට්ස් තරුනයෙකුට එම ෆැකල්ටියකින් පෙම්වතියක සොයා ගැනීමට ලැබෙන්නේනම් එය ඉතා අහම්බයකි.

පසු ගිය සයිටම් සටනේදී පවා මේ තත්වය ප්‍රදර්ශනය විය.මෙඩ්කල් සිසුවියන් ක්ලිනිකල් ඇදුමෙන් සැරසුනේ මේ පංති මානසිකත්වය නිසාමය.එයටම සරිලන සේ GMOA මහත්තුරු පවා ටයිපටියකින් සැරසී ගිනිදවල් පෙලපාලියේ ගියේ මේ මානසිකත්වය නිසාමය.පොලීසිය පවා බැටන් පහර එල්ල කිරීමේදී ක්ලිනිකල් සූට් ඇදි යුවතියන්ට යම් කිසි ගරුත්වයක් දැක්වූ බව පැහැදිලිය.

මෙය අදවන විට ආචාර්ය මංඩලයට පවා බලපා ඇත.ජපුර ආර්ට්ස් ෆැකල්ටි නම වෙනස් වන්නේද මෙහි ප්‍රතිපලයක් ලෙසය.තමං ආර්ටෙක් බව කීමට බොහෝ අය මැලිකමක් දැක්වීම අඩු කුලයේ අයෙක් නාමය සගවා ගැනීමට කරනු ලබන වෑයමක් වැනිය.මම ආටෙක් කියා අභිමානයෙන් කියන්නේ කීයෙන් කී දෙනෙක්ද?නමුත් සමස්ත සමාජය දන්නා කියන චරිත බිහිවන්නේ ආර්ට්ස් ෆැකල්ටියෙන් බව දන්නේ කීයෙන් කීදෙනාද ?ඒ වාගේම දැනට විශ්වවිද්‍යාල තුලට ආචා රදැක්වීම සදහා ගෙන ආ ශ්‍රේෂ්ඨයන්ගේ දේහ වැඩි ප්‍රමානයක අයිතිය ඇත්තේ ආර්ට්ස් ෆැකල්ටි වලට බව දන්නේ කී දෙනාද (මෙය දැනට සිදුකෙරෙන ගවේෂ්නයකට අදාල නිසා හරවත් කමෙන්ට් පමනක් පල කරනු ලැබේ.)‘‘